Dotace na kotel na tuhá paliva
Od 1. září 2024 bude podle zákona o ochraně ovzduší povoleno používat pouze kotle 3. a vyšší emisní třídy podle ČSN EN 303-5. Provoz starých kotlů bude zakázán. (Povinná výměna kotlů) Je tedy nejvyšší čas na jejich výměnu za nové ekologické zdroje vytápění.
Domácnosti s nízkými příjmy – zejména senioři a lidé pobírající příspěvek na bydlení – mohou získat až 95% dotaci na výměnu starého kotle na pevná paliva. A co víc! Nyní nepotřebujete mít na kontě desítky tisíc, peníze dostanete předem. Domácnosti, které do této skupiny nespadají, mohou požádat až o 50% dotaci na výměnu neekologického kotle z dotačního programu Nová zelená úsporám.
Kdy mám nárok na kotlíkovou dotaci?
O kotlíkové dotace mohou žádat fyzické osoby, které jsou vlastníky nebo spoluvlastníky nemovitosti. Ať už se jedná o rodinný dům, bytový dům, byt nebo trvale obývaná rekreační objekt.
Podmínkou přitom je, že žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o podporu starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně, případně, že žadatel (nebo některý z členů jeho domácnosti) v období mezi 1. lednem 2022 a dnem podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení.
Dodatečné podmínky jsou v režii krajů, proto se mohou mezi sebou lišit.
- výměna kotle z I. nebo II. emisní třídy už proběhla nebo proběhne po 1. lednu 2021,
- dotace pokryje maximálně 95 % výdajů na:
- kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva, včetně akumulační nádrže (max. 130 000 Kč),
- kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva (max. 130 000 Kč),
- tepelné čerpadlo (max. 180 000 Kč),
Na všechny naše kotle značky KADRIA můžete čerpat zmíněné kotlíkové dotace v plné výši . NABÍDKA ZDE
Jak požádat o dotaci?
Zažádat o kotlíkovou dotaci můžete na místním krajském úřadě. Příjem žádostí plánují jednotlivé kraje spustit postupně od léta 2023.
Nevíte si s dotacemi rady?
Nevadí. Pokud si vyberete kotel z naší široké nabídky a splňujete podmínky, vyřídíme veškeré dotace za Vás.
Kdy končí dotace na kotle?
Ministerstvo životního prostředí po novém roce spouští třetí a finální vlnu takzvaných kotlíkových dotací. Z peněz Evropské unie jsou na ni vyčleněny více než 1.7 miliardy korun. Plánuje se za ně vyměnit cca 30 tisíc zastaralých neekologických kotlů. Žádosti se budou podávat v průběhu roku 2024. Přesné termíny jsou plně v kompetenci jednotlivých krajů. Nicméně se předpokládá, že by to mohlo být na přelomu jara a léta. Ve třetí vlně již nebude možno pořídit kotel na uhlí a to ani v kombinaci uhlí/biomasa.
co je to kotlíková dotace?
Díky programu Kotlíková dotace je možné získat finanční příspěvek na výměnu kotle na biomasu ve výši 95 % uznatelných nákladů. Realizaci úsporných opatření lze kombinovat s programem Nová zelená úsporám.
“Kotlíková dotace” je dotační program Ministerstva životního prostředí, kde mohou peníze z evropských fondů využít přímo občané. Dotaci ve výši až 130 000 Kč lze získat na výměnu starého ekologicky nevyhovujícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním za nové tepelné čerpadlo a kotel na biomasu.
Dotaci vám pomůžeme vyřídit v případě montáže kotle od nás
-
Neztrácejte čas hledáním informací a podmínek pro získání “kotlíkové dotace”
-
Neriskujte chybné vyplnění a tím pádem zamítnutí dotace!!!
-
Nečekejte ve frontách na úřadech
-
Spolehněte se na profesionály
-
PLATÍ TAKÉ V ROCE 2024
Zjistíme, zda máte na “kotlíkovou dotaci” nárok, případně poradíme jak na dotaci dosáhnout. Vyplníme za Vás elektronickou žádost a připravíme všechny další potřebné dokumenty pro odeslání pokud si zakoupíte kotel od nás. Kontaktujte nás na info@kadria.cz
Kotlíková dotace 2024 podmínky
- Žádat mohou majitelé rodinných domů, jejichž domy jsou vytápěny kotly na pevná paliva s ručním přikládáním spadající do třídy 1. a 2. dle ČSN 303-5.
- Váš kotel na tuhá paliva musí plnit hlavní zdroj vytápění rodinného domu (více než 50%).
- Pokud je Váš kotel na tuhá paliva v 3. 4. nebo 5. emisní třídě nelze žádat o “Kotlíkovou dotaci”.
- S předložením žádosti a realizací výměny kotle musí souhlasit všichni majitelé nemovitosti.
- Dům může být z hlediska energetické náročnosti zahrnut do kterékoliv třídy (A až G)
- Nejsou podporovány chaty, hotely, penziony, ubytovny, bytové domy, které mají více jak 3 samostatné byty.
- Na rozdíl od prvního kola kotlíkových dotací již NENÍ požadována realizace tzv. mikro-energetického opatření.
Kdo může žádat o kotlíkovou dotaci?
O peníze na pořízení kotle mohou žádat fyzické osoby – majitelé rodinných domů s nejvýše 3 bytovými jednotkami, kteří splní následující podmínky:
- Směrnice o Ekodesignu
– nová tepelná zařízení musejí splňovat směrnici o Ekodesignu. Ta stanovuje minimální požadavky a limitní hodnoty z hlediska emisních limitů. - Povinná spolupráce s odborníkem
– instalaci kotlů na biomasu, solárních systémů a tepelných čerpadel mohou provádět pouze kvalifikovaní topenáři s osvědčením o získání profesní kvalifikace. - Zpětné čerpání dotace
– proplácení dotací žadatelům probíhá zpětně na základě předložení dokumentace o provedení výměny kotle a dokladů o její úhradě. - Peníze také na projekt a stavební práce
– mezi uznatelné náklady se mimo ceny kotle započítávají také související stavební práce a zpracování projektové dokumentace. - Konkrétní podmínky si stanoví kraje
– dodatečné podmínky a pravidla pro vyplácení dotací si stanoví jednotlivé kraje. Napříč republikou se tak mohou lišit.
Další informace
- Žadatel musí být zapsán v katastru nemovitostí, jako majitel nebo spolumajitel a nemovitost musí být vedena jako objekt určený pro bydlení.
- Výše kotlíkové dotace je 80 % z uznatelných nákladů.
- Maximální výše příspěvku činí 120 000 Kč (+ 7 500 Kč za prioritní území) a stanovuje se pevně dle účelu využití.
- V Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji si navíc můžete kotlíkovou dotaci předfinancovat formou bezúročné kotlíkové půjčky od obce, až do výše 200.000 Kč. Jedná se o půjčky z prostředků Státního fondu životního prostředí (SFŽP).
Modelový příklad
|
152 000 Kč |
|
120 000 Kč (+ 7 500 Kč za prioritní území) |
|
pouze 24 500 Kč |
Kolik peněz je v programu?
Jaké dokumenty musíte mít pro získání Kotlíkové dotace 2024?
Tuto otázku není v současné době možné přesně zodpovědět, neboť jednotlivé kraje si budou stanovovat svá vlastní pravidla. Ve všech koutech republiky bude nutné předložit:
- formulář žádosti o podporu,
- doklad o kontrole technického stavu a provozu stávajícího spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva – žadatel prokáže, že původní zdroj splňuje (splňoval) třídu kotle vhodnou k výměně,
- fotodokumentace stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso,
- potvrzení prokazující čerpání důchodu nebo příspěvku na bydlení,
- doklady prokazující že žadatel ve stavbě pro rodinnou rekreaci trvale bydlí,
- písemný souhlas spoluvlastníků většinového, resp. polovičního podílu k realizaci nového zdroje tepla a dalších souvisejících opatření v rodinném domě/trvale obývané stavbě pro rodinnou rekreaci/bytové jednotce bytového domu, a to v případě více spoluvlastníků rodinného domu/trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci/bytové jednotky bytového domu,
- písemný souhlas druhého z manželů v případě vlastnictví rodinného domu/bytové jednotky/trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci/bytové jednotky bytového domu nebo podílu na nich v rámci společného jmění manželů a písemný souhlas ostatních spoluvlastníků většinového, resp. polovičního podílu na předmětné nemovitosti k realizaci nového zdroje tepla a dalších souvisejících opatření,
- další přílohy definované příslušným krajem.
Vyúčtování kotlíkové dotace
Po ukončení realizace projektu (výměny kotle) je příjemce povinen zpracovat a předložit poskytovateli – příslušnému krajskému úřadu – finanční vyúčtování realizovaného projektu. Společně s finančním vyúčtováním projektu (tzv. závěrečnou zprávou) je nutno doložit tyto přílohy:
- fotodokumentaci nově instalovaného zdroje tepla
- kopie dokladu o instalaci a uvedení nového zdroje tepla do provozu
- kopie zprávy o revizi spalinové cesty (v případě, že je novým zdrojem tepla spalovací zdroj)
- potvrzení o ekologické likvidaci starého kotle
- kopie faktur/daňových dokladů
- případně další doklad, který stanoví příslušný kraj
Pokud si zakoupíte kotel na pelety od nás zajistíme Vám kompletní zařízení kotlikových dotací. Kontaktuje nás na info@kadria.cz
Časté otázky:
Jak získat dotace na kotle?
Na výměnu kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy kotlů. Podpora bude poskytována na instalace realizované od 1. 1. 2021 ve výši 95 % ze způsobilých výdajů do maximální výše dotace.
Kde žádat o dotaci na kotel?
Žádosti bude možné podávat na Vašem krajském úřadě od počátku roku 2024. Kraj Vám také nabídne odborné poradenství.
Kdy mám nárok na kotlíkovou dotaci?
Domácnosti s čistým příjmem, který nepřekročil v roce 2020 limit 170 900 korun (14 242 Kč na osobu a měsíc). Příjmy ostatních členů domácnosti, tedy osob bydlících společně se žadatelem, jsou průměrovány. Započítány budou jen běžné příjmy za rok 2020 – zdanitelné příjmy, důchody a vybrané typy dávek.
Na jaké kotle se vztahuje Kotlíková dotace?
Záleží na druhu nového kotle.
- kotel na biomasu (min. energetická třída A+ a parametry podle nařízení komise č. 2015/1189) 130 000 korun
- Na elektrická a plynová tepelná čerpadla (min. energetická třída A+ a parametry podle nařízení Komise (EU) č. 813/2013) 130 000 korun
- plynový kondenzační kotel (min. energetická třída A a parametry podle nařízení Komise (EU) č. 813/2013) 100 000 korun.
Kdo zařídí kotlíkovou dotaci?
Můžete si vše zařídit sami ale pokud si vyberete kotel od nás vše za Vás zařídíme my
Kdo musí vyměnit kotel?
V ideálním případě je to odborná firma, která Vám kotel i prodá. Hlavně proto, že umí kotel správně nastavit a zaučit Vás v obsluze. Samozřejmě firmy jako naše poskytuje i dodatečný servis