Scroll Top
Kamenec 123, 763 02 Zlín

Jak vybrat kotel na biomasu? Před koupí zvažte tyto 3 faktory

KOTEL na biomasu

Teplo domova vytvořené jedním zdrojem energie nyní s kotlíkovou dotací. Kotle na biomasu vám vyhřejí nejen vodu, ale i radiátory a postarají se o příjemné teplo ve vaší domácnosti.

Kotel na biomasu s ručním přikládáním spojuje špičkovou technologii s nejvyšším stupněm spolehlivosti. Nabízí vysoký komfort, snadnou obsluhu a vynikající design.

Důležitá fakta o kotlech na biomasu

Kotle na biomasu jsou alternativním zdrojem energie určeným na úsporné a ekologicky šetrné vytápění rodinných domů a plně pokrývají potřebu tepla a teplé vody v domácnosti. Jsou určeny na spalování biomasy ve formě pelet, briket, štěpků nebo kusového dřeva se systémem zplyňování.

Rádi byste získali přesnou cenovou kalkulaci pro vaši nemovitost? Napište nám na: info@kadria.cz /723 739 003

Výhody kotle na biomasu:

  • má vysokou účinnost – pelety až 95%
  • je šetrný k vaší peněžence
  • dotace na instalaci kotle na biomasu
  • šetří životní prostředí, přičemž uživateli nabízí komfort srovnatelný s kotli na spalování plynu
  • komfortní automatický provoz u kotlů na pelety a dřevní štěpku
Kam je vhodný kotel na biomasu?
  • při výměně starého kotle na tuhá paliva (dřevo, uhlí …)
  • kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva je výborná alternativa plynového kotle, pokud nemáte možnost napojit se na plyn, (účinnost spalování je na úrovni plynového kotle, i náklady na provoz jsou stejné jako při plynovém kotli)
  • pokud chcete úsporné a ekologické vytápění, které dokáže pokrýt potřebu tepla a teplé vody
  • pokud máte radiátory nebo podlahové topení
  • pokud máte dostatek prostoru pro instalaci zařízení a jeho obsluhu a zároveň je prostor i pro skladování paliva

Co je třeba vědět před koupí kotle na biomasu

  • Jaké palivo bude spalovat?
  • Jaký má být instalovaný výkon?
  • Jaká je garantovaná účinnost?
  • Jaké je nezbytné příslušenství?
  • Jakou záruku poskytuje výrobce?
  • Jaká je dostupnost biomasy v regionu?
  • Jaká velikost skladovacích prostor je k dispozici?

Kdy využívat biomasu?

Biomasa je v podstatě konzervovaná sluneční energie, kterou rostliny díky fotosyntéze přeměňují na organickou hmotu. Vážou přitom oxid uhličitý a při hoření ho zase uvolňují. Při zajišťování tepla v domácnosti má biomasa široké využití.

V domech s vyšší potřebou tepla bývají často hlavním zdrojem kotle se systémem zplyňování dřeva nebo kotle na spalování dřevních pelet či briket. Akumulační kamna, teplovzdušné krby a krbová kamna ve většině případů slouží jako záložní zdroj. Chcete-li vybrat nejvhodnější řešení, užitečné je předem znát výhody i omezení jednotlivých zařízení.

Kotle na biomasu se liší nejen cenou, ale i palivem, které využívají či nároky na obsluhu. Pokud uvažujete, který automatický kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva bude ideálním řešením pro vaše podmínky, před koupí si určitě položte tyto tři otázky.

1. Jaký typ kotle na biomasu potřebujete?

První věcí, kterou si třeba před výběrem kotle ujasnit, je, jaký typ kotle na biomasu bude vzhledem k vaším očekáváním nejvhodnějším řešením.

Obecně platí, že pro běžnou domácnost je díky své nenáročnosti nejlepší volbou kotel na pelety. “Kotle na pelety bývají kompaktnější, automatizované, jednoduché na ovládání a zároveň poskytují nižší provozní náklady, například, oproti topným olejům,” shrnul portál BardenEnergy.com.

V případě větších nemovitostí, hotelů, velkých rodinných domů či skladových prostor, kde je k dispozici dostatek prostoru na zásoby paliva, může být lepší volbou kotel na dřevo. Přestože ceny energií jsou kolísavé a ceny dřeva se mohou lišit region od regionu, vytápění dřevem je zpravidla levnější oproti LPG, topným olejem, ale i peletám.

2. Jaké vlastnosti od kotle očekáváte?

Kvalitní kotel na biomasu s automatickým přikládáním na biomasu by měl dokázat fungovat automatizovaně a vyžadovat si od vás jen minimum práce. Při výběru kotle proto určitě zvažte, jaká bude náročnost vašeho kotle na obsluhu. Na trhu existují už i kotle na biomasu, které umožňují dálkové monitorování či automatické zapalování.

Další vlastností, kterou jistě oceníte už během první topné sezóny s novým zařízením, je automatické odstraňování popela ze spalovací komory. Před koupí kotle se přesvědčte, že odpadový prostor pro popel je dostatečně velký a vy nebudete muset popel vysypávat častěji než dvakrát do roka.

Efektivnost kotle se může snižovat, pokud popel povrch tepelného výměníku zanáší jemný popel. “Skutečně dobrý kotel na biomasu by měl mít automatizovaný mechanismus, který sám vyčistí systém, a ušetří vám práci,” uvádí portál HousingEnergyAdvice.com.

3. Jak probíhá doplňování paliva?

Při výběru nového zařízení v neposlední řadě myslete i na to, jak často budete muset do kotle doplňovat palivo. Přestože nejde o nepříjemnou nebo zdlouhavou práci, vždy bude muset být na blízku někdo, kdo včas doplní do násypky např. peletky.

Standardní malý kotel na pelety bude plně samostatný, samotný bojler a zásobník paliva budou součástí jednotky. V případě kotlů s nízkým výdejem může jít o 40-kilogramovou zásobu paliva, která může vystačit na několik dní – v závislosti na počasí a teploty nastavené na termostatu, “píše expert na vytápění Gabriel Wondrausch na blogu YouGen.co.uk.

Větší kotle na biomasu mívají násypku i v objemu 150 kilogramů, s čím mohou v závislosti na klimatických podmínkách vystačit i týden. V případě, že potřebujete, aby byl váš kotel ještě více samostatný, Wondrausch doporučuje pořídit si kotel s objemným zásobníkem, který bude připojen ke kotli.

Kotel bude i nadále mít svou integrovanou násypku, ale ta bude vybavena snímačem naplněnosti, který aktivuje vakuový mechanismus vždy, když úroveň zásob klesne pod stanovenou úroveň,” píše. Takový externí zásobník je k násypce kotle připojen dvěma trubkami – jedna slouží pro transport pelet, druhá na vyrovnávání tlakových rozdílů.

kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva

Pokud požadujete pohodlí a automatický provoz tak při vyhřívání je velmi výhodnou volbou  koupit automatický kotel se zásobníkem pro ekologické spalování tuhých paliv. Charakteristickým znakem těchto kotlů je dávkování přesného množství paliva, potřebného k dosažení požadované teploty vody.

Proudění vzduchu také probíhá automatický, hodnota emisí (jaké jsou emisní třídy kotlů?) u tohoto typu hoření je velmi ekologická a je taky šetrný k životnímu prostředí. Sestava automatického kotle obsahuje el. řídící jednotku, ventilátor, zásobník na palivo a podavač ze šnekovým motorem.

Provoz kotle, tzn. dávkování paliva se děje jednou za (3 -14 dní), záleží od náplně zásobníku palivem. Kontejner paliva (zásobník) může být umístěn na levé nebo pravé straně kotle (v závislosti od vašich potřeb). Na kotel se díváme vždy ze předu, to znamená ze strany abychom měli el. řízení před sebou. Kotel se zásobníkem je podle našeho názoru nejlepším zdrojem tepla v domě. Cenově velmi výhodným pro provoz a taktéž velmi výhodná cenová dostupnost použitých typů tuhých paliv.

Výběr kotle na biomasu podle výkonu

Nejdříve musíte určit výkon kotle, který bude potřebný k vytápění vašich prostor. Tradiční standardní výška obytných místnosti v obytné budově je cca 2,60 m. Následující tabulka ukazuje poměr výkonu kotle na metr čtvereční vytápěné plochy, při zachování standardní výšky místnosti.

Kotle na biomasu a cena

Každého z nás asi nejvíce zajímá, kolik peněz si třeba na koupi kotle na biomasu připravit. Také neméně zajímavé je vědět, kolik paliva přes topnou sezónu spotřebujeme a kolik za něj zaplatíme. Cena kotle na dřevěné pelety i s nutným příslušenstvím (hořák s dopravníkem, zásobník na pelety, čerpadlo, termoregulační ventil, směšovací ventil, termostat) pro průměrný rodinný dům s výkonem od 15 do 25 kilowattů se pohybuje od 70 000 do 120 000 korun.

Nezateplený rodinný dům s podlahovou plochou 150 metrů čtverečních ročně spotřebuje kolem 5 tun pelet. Kotle na zplynování dřeva s výkonem od 18 do 25 kilowattů stojí 1 200 až 1 600 eur. Nezateplený dům s plochou 150 metrů čtverečních spotřebuje za topnou sezónu zhruba 12 metrů krychlových dřevěných polen.

Nabídka kotlů na biomasu od KADRIA

Vyberte si z naší nabídky kotlů. Pokud nebude obsahovat zařízení s výkonem, který hledáte, kontaktujte nás prostřednictvím kontaktního formuláře a my vám vypracujeme individuální nabídku podle vašich potřeb – info@kadria.cz

Kotel na biomasu na dotace?

Ano na kotle na biomasu se vztahují kotlíkové dotace až 80%. Více si můžete přečíst v našem článku o kotlíkových dotacích.

Privacy Preferences
Upravte si cookies dle vlastních preferencí.