Scroll Top
Kurovice 60, 768 52 Kurovice

Kde se vyplatí více kotel na pelety než tepelné čerpadlo?

Nová studie společnosti FutureMetrics přináší odpovědi na několik otázek, které se spojují s využíváním tepelného čerpadla. Jaké jsou náklady na vytápění tepelným čerpadlem a kdy se více vyplatí kotel na dřevěné pelety? I to se dozvíte v následujících řádcích.

Tepelná čerpadla jsou v současnosti oblíbeným řešením vytápění obytných i komerčních budov. Technologie využívání teploty okolního prostředí se neustále zlepšuje a zvyšuje se také účinnost při záporných teplotách vzduchu. Přesto v chladnějších lokalitách táhnou vzduchová čerpadla stále za kratší konec. Při větších a dlouhotrvajících mrazech nejsou schopny zajistit dostatek tepla a v závislosti na ceně elektřiny mohou představovat dražší řešení, než jiné způsoby vytápění.

Většina běžně používaných čerpadel pro domácnosti přestává fungovat při venkovní teplotě -25 °C, ale již při vyšších hodnotách se účinnost výrazně snižuje. To znamená, že v době, kdy budova potřebuje nejvíce tepla, čerpadlo jej dokáže poskytnout jen v malém objemu a draze. Zároveň je zapotřebí další zdroj vytápění.

Kdy se tedy vyplatí vytápět tepelným čerpadlem, případně jeho kombinací s kotlem na topný olej nebo pelety? Na čem závisí výhodnost vytápění tepelným čerpadlem? Podívejme se, jaké odpovědi na tyto otázky přináší studia společnosti FutureMetrics.

Plyn a další zdroje vytápění

Realizátoři studie porovnávali náklady na vytápění tepelným čerpadlem, kotlem na topný olej a kotlem na dřevní pelety ve dvou lokalitách amerického státu Main. Jde převážně o venkovské území s omezenou dostupností plynárenské sítě, přičemž nejrozšířenějším zdrojem vytápění je zde topný olej. Analýza uvádí, že ačkoli je zemní plyn v současnosti nejekonomičtější zdroj vytápění, pro nepřipojené desítky miliony domácností a podniků není řešením.

„Tepelná čerpadla se často prezentují jako výhodná možnost oproti topnému oleji a propanu. Avšak nezohledňuje se používání moderních, vysoce efektivních, plně automatických, nízkoemisních systémů centralizovaného vytápění, založených na dřevních peletách. V některých oblastech s mírnějším klimatem mohou být tepelná čerpadla nejlepší možností.“ FutureMetrics.

Výhodnost topných zdrojů

Modelový rodinný dům má rozlohu 167 m2 a pro potřeby vytápění se používá tepelné čerpadlo vzduch/voda o výkonu 8,2 kW. Analýza počítá s cenou elektřiny ve výši 0,272 USD/kWh a cenou dřevních pelet na úrovni 300 USD/tunu.

Jak vyplývá z analýzy, v případě první lokality při vytápění čerpadlem bude nutné zajistit 13 % roční spotřeby tepla z dodatečného zdroje. Pokud by byl dům vytápěn teplem z CZT, které vyrábí pouze kotel na pelety, roční náklady by dosahovaly o 291 dolarů méně oproti kombinaci čerpadla a topného oleje.

Roční náklady na vytápění pouze olejem dosahují zhruba 4120 dolarů, což je o téměř 1300 USD více, než při vytápění peletami.

Zdroj: FutureMetrics

Klíčová je cena elektřiny, dřeva a venkovní teplota

Výhodnost používání tepelného čerpadla závisí jednak na ceně pelet a elektřiny, jednak na venkovních teplotách. Ve druhé, chladnější lokalitě, potřebuje stejný dům pokrýt až 20% tepla z dodatečného zdroje. Roční úspora při používání pouze kotle na pelety dosahuje téměř 600 dolarů. Dále se zvyšuje s rostoucí cenou elektřiny a při stabilní ceně pelet.

Studie přezkoumala i výhodnost topného systému, který by sestával ze dvou tepelných čerpadel. V takovém případě potřeba dodatečného tepla sice klesá z 20 % na 8 %, ale roční náklady na teplo se zvyšují. Při extrémně nízkých teplotách takový systém nemusí vůbec zajistit dodávku.

Zvláště kategorii představují nezateplené domy. Jelikož většina rodinných domů na venkově nemá dostatečně kvalitní izolaci, ztráty tepla jsou až o 40 % vyšší oproti průměrnému domu. Roste i potřeba dalšího zdroje. Kombinace tepelného čerpadla a olejového kotle by domácnost vyšla dražší o téměř dva tisíce dolarů ročně ve srovnání s peletovým kotlem.

Privacy Preferences
Upravte si cookies dle vlastních preferencí.