Scroll Top
Kamenec 123, 763 02 Zlín

Topná sezóna

Co je topná sezona? Kdy se začíná topit a kdy se přerušují dodávky tepla?

Topná sezona (neboli otopné období) trvá od 1. září do 31. května.

Pravidla pro vytápění stanovuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb. Ta uvádí, že dodávky tepla v otopném období jsou zahájeny, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu v dané lokalitě poklesne pod +13 °C ve dvou dnech po sobě následujících, a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty v dalším dni.
Obdobně, dodávky tepla jsou přerušeny, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu vystoupí nad +13 °C ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat snížení této teploty ani pro další den.

K přerušení vytápění v otopném období dochází tehdy, je-li průměrná denní teplota venkovního vzduchu v dané lokalitě nad hodnotou +13 °C ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den. Vytápění je obnoveno v okamžiku, kdy opětovně dojde k poklesu průměrné denní teploty venkovního vzduchu pod +13 °C.

Jak se vypočítá průměrná denní teplota pro začátek topné sezóny?

Ukazatel průměrné denní teploty venkovního vzduchu se stanovuje jako čtvrtina součtu venkovních teplot měřených ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch. Měření se provádí v 7:00, ve 14:00 a ve 21:00, přičemž teplota naměřená ve 21:00 se započítá dvakrát.

I během topné sezóny může dojít k přerušení dodávek tepla

Podle pravidla průměrné teploty je možné i během topné sezóny dodávky tepla na několik dní přerušit. Vytápění bytů se může omezit nebo přerušit v období, kdy průměrná denní teplota venkovního vzduchu přesáhne 13 °C dva po sobě následující dny a nelze očekávat pokles teplot ani další den. Termín, kdy končí topná sezóna, tak může nastat dříve než na konci května.

Při opětovném poklesu teplot pod 13 °C se centrální dodávky tepla opět spustí. Teplárny obvykle disponují automatickou regulací, která se stará o omezení vytápění tak, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání energií.

Teplý radiátor jen od 6 do 22 hodin

Otočili jste kohoutkem radiátoru v nočních hodinách, ale tepla jste se nedočkali? Pokud máte v bytě centrální vytápění, nejspíš jste si všimli, že je regulovaná také denní doba, kdy se začíná topit. Byty i nebytové prostory jsou během topné sezóny vytápěny mezi 6:00 až 22:00.

Temperujte pokud odjíždíte na víkend pryč

Pokud rádi trávíte víkendy na chatě či chalupě, pak možná opakujete stejnou chybu jako spousta dalších domácností. Vypínáte topení. I v případě několikadenního pobytu mimo domov byste měli zachovat temperování bytu, a to z toho důvodu, aby se neochladily stěny. Po příjezdu tak interiér rychle opět vytopíte na požadovanou teplotu. Temperovat by se mělo zhruba na 15 °C.

Profukuje vám pode dveřmi a pod okny

Některé byty jsou už staršího data a kromě toho, že mají velmi chabou izolaci, trpí jejich obyvatelé i kvůli starým oknům, případně dveřím, které dobře netěsní. Pokud je to i váš případ, pak vězte, že se vyplatí tento problém vyřešit hned a nemusíte přitom hned měnit okna a dveře. Kupte si v hobbymarketu těsnicí pásku, stojí pár korun. Nalepte ji na spodní hranu dveří, případně na okenní rámy. Rozdíl opravdu ucítíte.

Během topné sezóny nechte zavřenou ventilaci

Nemá smysl topit a zároveň mít celý den otevřenou ventilaci kvůli čerstvému vzduchu. Za prvé: otevřenou ventilací vzduch v místnosti jen tak nevyměníte a za druhé: topíte takzvaně pánu bohu do oken. Teplo vám utíká ventilací pryč. Chcete-li vyvětrat, pak otevřete okno dokořán, ideálně udělejte v bytě průvan. Stačí na 5 minut. Vzduch se vymění a stěny nestihnou vychladnout.

kotel na pelety zkušetnosti

automatický kotel na pelety

kotlíková dotace 2024

Privacy Preferences
Upravte si cookies dle vlastních preferencí.