Scroll Top
Kamenec 123, 763 02 Zlín

Jak vybrat kotel na tuhá paliva? Před koupí zvažte tyto 3 faktory

Kotle na tuhé palivo patřily vždy k vyhledávaným zdrojům tepla. Ty moderní se však ve vývoji posunuly mílovými kroky vpřed a spotřebitelům nabízí komfort, efektivnost i ušetřené náklady za energie. Současné kotle zaujmou svým výkonem, který zvládne vytopit i větší objekty.

Instalace kotle na tuhá paliva u klienta

Zvyšující se ceny za elektřinu a plyn vybízejí spotřebitele k vytápění pomocí tuhých paliv. Na trhu naleznete klasické kotle, do kterých je nutno manuálně dokládat palivo, ale i automatické kotle s velkým zásobníkem paliva, které se o provoz postarají bez vás. Jak se vyznat v množství kotlů a po kterém sáhnout? Připravili jsme pro vás jednoduchého průvodce, který vás převede typy kotlů na tuhá paliva, jejich parametry i funkcemi.

Typy kotlů na tuhá paliva

Předtím, než se pustíte do vybírání konkrétního modelu kotle na tuhé palivo, měli byste znát typy kotlů. Starší modely kotlů fungují principem přehořívání, jsou mnohem větší zátěží na životní prostředí, mají menší efektivnost a také spotřeba paliva je vyšší. Spotřebitele však takové kotle lákají kvůli nízké pořizovací ceně. Je však třeba dodat, že při dlouholetém provozu se používání levného kotle promítne do zvýšených nákladů na provoz. Na druhé straně stojí moderní kotle, které jsou sice dražší, ale uživatel si vychutnává komfort v podobě automatického provozu a dalších přídavných funkcí. Takové kotle navíc splňují přísná kritéria týkající se emisí. Pojďme se společně podívat na typy kotlů.

Rádi byste získali přesnou cenovou kalkulaci pro vaši nemovitost? Napište nám na: info@kadria.cz /723 739 003

Přehořívací kotel na tuhé palivo

Jedná se o základní model se starší technologií, který si pořídíte za nízkou cenu. Přísun vzduchu je přirozený a kotel najednou spaluje celou dávku vloženého paliva. Spaliny procházejí palivem, což neumožňuje dostatečnou kontrolu a regulaci hoření. Účinnost kotle je nízká a pohybuje se pod hranicí 70%. Při spalování navíc vzniká řada zplodin, které jsou velkou zátěží pro životní prostředí. Takové kotle se proto zařazují do emisní třídy 1 nebo 2. Tuhé palivo se přikládá ručně a dodávat je třeba několikrát denně. Jednou za dva až čtyři dny je třeba kotel vyčistit od popela.

Odhořívací kotel na tuhé palivo

V porovnání s přehořívacím kotlem je na tom odhořívací o něco lépe, ale svými parametry se nadále řadí k méně efektivním kotlům. I v tomto případě je palivo (dřevo nebo uhlí) nutno přikládat manuálně, přičemž palivo nehoří najednou celé. Postupně se dostává k hořákům, kde odhořívá a tím vytváří teplo. Spaliny z kotle odcházejí oddělenou cestou, neputují přes palivo, čímž se zlepšuje možnost regulace hoření. Účinnost kotle s odhořívací technologií se pohybuje od přibližných 60 do 75 %.

Zplyňovací kotel na tuhé palivo

Modernější kotle využívají zplyňování. Tuhé palivo, kterým může být dřevo, uhlí nebo pelety, se v zásobníku vysušuje. Sušením vzniká těkavý hořlavý plyn, který se v oddělené části kotle spálí, čímž vzniká teplo. Součástí takového kotle je ventilátor, který reguluje přívod vzduchu i samotné hoření. Nutno podotknout, že hořlavý plyn vzniká i při spalování tuhého paliva v prohořívacím a odhořívacím kotli, avšak uniká volně do komína, což znemožňuje jeho využití. Účinnost spalování u zplyňovacích kotlů se pohybuje od 75 do 90 %. Tyto kotle patří do emisních tříd 3 a 4 a propracovanější modely také do nejvyšší emisní třídy 5, která je nejšetrnější k životnímu prostředí.

Automatický kotel na tuhé palivo

Jedná se o kotel s vysokou mírou automatizace, tedy samostatného chodu, který nevyžaduje neustálou kontrolu od spotřebitele. U automatických kotlů na tuhé palivo jsou vhodné peletky, které se umístí do zásobníku a kotel si je podle potřeby automaticky přikládá. Ventilátor zde reguluje spalování paliva a přístroj dokáže automaticky zapálit palivo i jej následně zahasit. Nejdražší modely zvládají také automatické čištění od popela, což uživateli usnadňuje údržbu. Spotřebitel doplňuje jen pelety (případně jiné tuhé palivo), které stačí dodávat jednou za několik dní. Účinnost automatických kotlů je přibližně 80 až 97 % a zařazují se do emisních tříd 4 a 5. K nevýhodám těchto kotlů patří vysoká pořizovací cena a větší prostorové nároky, jelikož musíte umístit kotel i objemný zásobník.

Jak vybrat kotel na tuhé palivo

Pokud si prohlédnete nabídky internetových obchodů, zjistíte, že kotlů na tuhé palivo je na trhu množství. Jak vybrat nejlepší kotel na pelety? Případně kotel na jiný druh tuhého paliva? Jelikož se jedná o finanční investici na několik let, před koupí je dobré znát co nejvíce informací, abyste si vybrali správný kotel, který bude sloužit podle vašich představ. Zaměřit byste se měli na druh paliva, účinnost a výkon kotle, emisní třídu i materiál, ze kterého byl kotel vyroben. Co všechno ještě sledovat? Připravili jsme pro vás podrobný a přehledný návod, jak při výběru kotle na tuhé palivo postupovat a co všechno si před koupí všímat.

Druh paliva

Na trhu existuje několik druhů tuhých paliv, vybírejte podle toho, které palivo plánujete používat. K běžným typům paliv patří černé nebo hnědé uhlí, uhelné brikety, dřevo, dřevěné brikety, pelety nebo biomasa. Některé kotle jsou určeny pro konkrétní druh tuhého paliva, nicméně najdete i takové, které jsou kombinovány a bez problémů si poradí s více druhy, které můžete vzájemně kombinovat dle vlastního uvážení.

Jaký kotel zvolíte, ovlivňuje zejména dostupnost paliva. V některých regionech patří k nejrozšířenějším dřevo, jinde zase černé nebo hnědé uhlí. Při výběru přihlížejte i na cenu paliva, jednoduchost objednávky, dopravy a možnost uskladnění. Každé palivo má své plusy i minusy.

Dřevo se vyznačuje poměrně vysokou vlhkostí a je s ním spojeno několik úkonů. Musíte jej naštípat, připravit a uskladnit na suchém místě, aby se minimalizovala vlhkost. Současné kotle na dřevo dokážou být vysoce efektivní a některé modely disponují takzvaným pyrolytickým spalováním, při kterém dřevo hoří ve třech fázích. Nejprve je zahřáté na teplotu přibližných 200 °C, následně teplota stoupne na 600 až 700 °C, čímž se odpaří voda a ve třetí fázi se palivo ohřeje na 1000 °C, což zajistí minimum popela a efektivnější vyhřívání. Do kotle na dřevo můžete zpravidla přikládat různé druhy dřevin a některé si poradí také s velkými kusy dřeva, které není nutné štípat na menší kusy.

Pelety jsou v podstatě odpadním dřevěným materiálem. Vyrábí se lisováním dřevěných pilin, které jsou vedlejším produktem při zpracování dřeva. Momentálně jsou mimořádně populárním druhem paliva, protože u nich odpadá nutnost zpracování. Jsou komprimovanou formou tuhého dřevěného paliva, navíc mají přirozeně nízký obsah vody a neobsahují žádné nežádoucí příměsi (laky, tmely a podobně). Jedná se o ekologičtější druh paliva s vysokou výhřevností.

Uhlí a koks patří stále mezi klasická a často využívaná tuhá paliva. Kdysi mělo uhlí negativní pověst zejména v souvislosti se zátěží na životní prostředí, ale své renomé si zlepšilo s nástupem moderních kotlů. Ty dokáží uhlí spalovat o něco šetrněji, čímž nevzniká extrémní zátěž na životní prostředí. Současné kotle na uhlí se staly plnohodnotnou náhradou za plynové kotle. Co se týče koksu, ten se vyznačuje dobrou výhřevností a ve srovnání s uhlím je o trochu více ekologický.

Jak jsme naznačili, ve specializovaných obchodech je v nabídce mnoho kombinovaných kotlů, které uživatele lákají hlavně svou univerzálností, jelikož dovolují spalování více druhů tuhých paliv. Pokud tedy nemáte jasno, jaký druh paliva budete používat, zvolte univerzální kotel na pelety – je to aktuálne nejlepší možnost. Ponuku našich kotlů najdete NA TOMTO ODKAZU.

Výkon kotle

Výkony jednotlivých kotlů se různí. Vybírat byste měli podle objektu, který chcete vytápět. Uvádíme vám pár příkladů, abyste se lépe zorientovali, jak výkonný kotel bude pro vás vhodnou volbou. Pokud potřebujete vytápět plochu o rozloze 230 m², ideální je sáhnout po kotli, který má výkon kolem 20 kW. Větší prostor o rozloze přibližných 370 m² bude potřebovat kotel o výkonu 30 kW. Velká plocha o rozloze 700 m2 vyžaduje ještě výkonnější zařízení a v tomto případě se doporučuje sáhnout po kotli o výkonu kolem 60 kW. Pamatujte si, že čím je výkon kotle větší, tím větší prostor dokáže vytopit. Myslete však i na rezervu, abyste měli doma či v jiném objektu příjemně teplo iv případě, nastane-li tužší zima, když klesnou teploty výrazně pod nulu.

Účinnost kotle

Účinnost kotle patří k důležitým parametrům, které byste neměli při výběru prohlížet. Jak jsme naznačili, výkon kotle mluví o tom, zda kotel dokáže dostatečně vytopit požadovaný objekt. Účinnost zase ovlivňuje to, kolik tepla dokáže získat ze spalovaného tuhého paliva. Díky údaji o účinnosti kotle se dozvíte, jak efektivní je kotel v poměru k ceně paliva a toho, kolik tepla vám dodá. Čím je účinnost kotle vyšší, tím lépe. V minulosti měly kotle menší účinnost a běžně jste se setkali s účinností pod 80 procent. Dnešní moderní modely jsou na tom o poznání lépe a při výběru se doporučuje sáhnout po takovém kotli, který má účinnost kolem 90 procent a více. Jedná se o ekonomičtější i ekologičtější řešení.

Materiál kotle

Při výběru kotle sledujte i materiál, ze kterého byl vyroben. Kotle se běžně vyrábějí z litiny, přičemž je při výrobě použito několik článků, podle kterých se pak určuje výsledný výkon kotle. Další variantou je ocel a v tomto případě jde o jeden celistvý svařený objekt. Ocel obecně nabízí větší odolnost vůči teplotním změnám, ale kotle z litiny zase mnohem lépe akumulují a drží teplo.

Prostorové možnosti

Před koupí myslete na to, že tuhé palivo potřebujete někde skladovat. Nejčastěji se umisťuje v kotelně v blízkosti kotle, ve sklepě nebo v místnosti, která je vyhrazena pro skladování paliva. Některé kotle disponují velkým zásobníkem na palivo a bez přikládání dokáží topit i osm dní. Nejlepší jsou na tom kotle na pelety, jejichž zásobník o objemu 1000 litrů dokáže při optimálním výkonu topit kolem devíti dnů. Podívejte se na náš nejmenší kotel na pelety.

Přísun vzduchu

Přísun vzduchu může být přirozený nebo nucený. Při přirozeném přísunu vzduchu hraje důležitou roli tah komína, který v hořáku vytváří podtlak. Funguje tak, že přes otvory se nasává vzduch a palivo v hořáku hoří. U tohoto typu je regulace hoření mechanická a závislá na obsluze, která nastavuje průduchy. Při nuceném přísunu vzduchu je ve výbavě kotle odtahový ventilátor, který v hořáku vytváří podtlak. Regulace proto probíhá automaticky, čímž kotel dokáže lépe využít energie hoření a přizpůsobit tomu svůj chod.

Dokládání paliva

Na trhu se setkáte s kotli, do kterých je třeba ručně přikládat palivo po několika hodinách, tedy dokládat musíte vícekrát za den. Jedná se o klasickou variantu kotlů na tuhé palivo, která patří k méně pohodlným řešením, avšak pořídíte si jej za příznivější cenu. Takové kotle jsou navíc méně poruchové, což se odráží na bezproblémovém a spolehlivém chodu i dlouhé životnosti přístroje. Pokud však nechcete ke kotli neustále chodit, druhou možností je automatický kotel, který je vybaven zásobníkem na palivo. Do zásobníku stačí jednou za několik dní vložit tuhé palivo a kotel si následně sám dávkuje podle potřeby. Jedná se o finančně náročnější model, který však vytápí automaticky a vy si můžete užívat teplo bez zbytečných starostí.

Montáž a servis kotle

Před koupí kotle se nezapomeňte informovat ohledně montáže kotle a také záručního i pozáručního servisu. Někteří prodejci vám kotel jen dovezou, avšak o montáž se musíte postarat sami. Montáž kotle je nutno svěřit do rukou odborníkovi a pokud ji tedy nezajišťuje prodejce, poohlédněte se po autorizované firmě. Neméně důležitý je zmiňovaný záruční a pozáruční servis, který přijde vhod, dojde-li k neočekávané poruše.

Praktické funkce kotle

Některé modely kotlů nabízejí funkce navíc, které mohou přijít vhod. V rámci konstrukčních vlastností je to například možnost vybrat si z různě velkých zásobníků na tuhá paliva nebo možnost umístit zásobník na levou či pravou stranu přístroje. Kotel si tak přizpůsobíte podle vašich preferencí, aby se vám s ním co nejlépe a nejpohodlněji pracovalo. U funkcí spojených přímo s vytápěním zase natrefíte na systém samo zapalování, díky kterému se obejdete bez zápalek i zapalovače. K praktickým funkcím patří také automatická regulace, pomocí které je zajištěno optimální spalování s ohledem na potřeby aktuální teploty v místnosti. Tím dochází nejen k efektivnímu spalování, ale i k celkové úspoře. Některé kotle disponují automatickým vypínáním po dohoření paliva nebo systémem automatického vyjímání a přesouvání popela.

Komu se hodí kotel na tuhé palivo a jaké jsou jeho výhody

Kotel na tuhé palivo patří nadále k vyhledávaným a léty ověřeným zdrojům tepla. Moderní kotle navíc prošly výraznými technologickými změnami, které zvyšují jejich výkon i celkovou efektivnost. Kotel na tuhé palivo je spojen s konkrétní nemovitostí a využívat jej můžete v domech, na chalupách nebo v jakýchkoli jiných objektech, kde chcete během zimního období udržovat příjemné teploty. Vhodný kotel pak musí odpovídat velikosti objektu, počtu místností a celkovému objemu vzduchu, který je zapotřebí vytápět. V úvahu je třeba brát i izolační vlastnosti objektu a případné tepelné ztráty.

Návrat ke klasickému vytápění pomocí tuhých paliv je způsoben zvyšujícími se cenami za elektřinu a plyn. Uhlí, dřevo, koks, pelety nebo biomasa jsou levnější alternativou, která je z hlediska dlouhodobého využívání ekonomicky výhodnější. S kotlem na tuhé palivo můžete vytápět menší i větší objekty, závisí na zvoleném typu a výkonu konkrétního kotle.

Moderní kotle uživatelů zaujmou vysokým výkonem a účinností, která se projeví na výsledných cenách za vytápění. Ty jsou oproti plynovému kotli nižší. V případě automatického kotle se spotřebitel nemusí téměř o nic starat a jen jednou za pár dní dokládá do zásobníku tuhé palivo. Nejmodernější propracované kotle s automatizací vám minimalizují čas strávený péčí o kotel, neboť automaticky zvládají i čištění popela nebo zapalování či zhasínání. Kombinované kotle přitom nabízí možnost spalování více druhů tuhých paliv (např. dřevo a uhlí). Koupě kotle na tuhá paliva je dlouhodobá investice, kotel by vám měl bez problémů sloužit minimálně 10 až 15 let. Je ideální volbou všude tam, kde nelze zavést plynový kotel. Spolehlivě jej využijete i na místech, kde by se vám nevyplatilo dlouhodobější vytápění – například na chalupě.

Nejčastější dotazy a odpovědi (FAQ)

Zaměřili jsme se na často kladené otázky, které mohou mít spotřebitelé vlastnící kotel na tuhé palivo. Odpovědi zde ale najdou i ti, kteří nad koupí kotle teprve přemýšlejí.

Jak správně namontovat kotel na tuhé palivo?

Ideální je, když montáž kotle svěříte do rukou odborníka. Před koupí si proto zjistěte, zda prodejce, u kterého jste si kotel vybrali, nabízí také odbornou montáž. Ne každý obchod totiž takovou možnost má a vy pak musíte shánět zkušené topenáře po své linii. Neodborná montáž může způsobit chyby, které budou obtížně odstranitelné.

Mohu používat kotel na tuhé palivo s emisní třídou 1 nebo 2?

Pokud vlastníte starší kotel s nízkou emisní třídou 1 nebo 2, vězte, že si jeho služby užijete už jen krátkou dobu. Od roku 2022 kotle s nízkou emisní třídou nebudete moci provozovat. Včas si proto pořiďte kotle s emisními třídami 3, 4 nebo 5. Nízkoemisní kotle jsou dražší, ale pokud chcete na topení nadále využívat kotel, jiná možnost vám nezbývá. Využít můžete takzvané zelené dotace.

Kdy je třeba provést revizi kotle na tuhé palivo?

Pravidelná revize kotle by měla být samozřejmostí. Snižuje riziko poruchy kotle, ale zejména včas odhalíte případné poruchy. Revizí kotle můžete předcházet i nechtěným škodám na majetku, díky ní prodlužujete životnost kotle a zároveň snižujete spotřebu paliva. Kotel, který se pravidelně neudržuje, může být rizikem nejen pro vás, ale i pro vaše sousedy a bezprostřední okolí. Pamatujte si, že v případě neočekávané škodné události vám bez revizní zprávy žádná pojišťovna způsobenou škodu neuhradí. Namísto úhrady obdržíte pokutu. Pravidelná kontrola kotle závisí na několika faktorech, ale vždy ji musí provádět pouze autorizovaný technik, který má platnou licenci. Plynové kotle s výkonem od 5 do 500 kW by měly být kontrolovány každý rok a odbornou zkoušku stačí provést jednou za tři roky. Kotle na tuhé palivo, které mají výkon od 20 do 30 kW, je podle zákona nutné kontrolovat jednou za deset let. Při výkonu od 30 do 100 kW je to jednou za čtyři roky a při výkonu vyšším než 100 kW se povinné kontrole nevyhnete jednou za dva roky. Kotle na tuhé palivo s výkonem pod 20 kW nemají stanovený čas kontroly, přesto je vhodné kontrolu jednou za čas provést.

Musím dělat revizi i komínu?

Komín potřebuje také pravidelné revize. Časem se zanáší a ucpává sazemi, což výrazně zvyšuje riziko vzniku požáru. Hoření sazí může dosáhnout teploty až 1000 stupňů Celsia a způsobit tak obrovské škody na majetku i životech. Máte-li komín napojený na kotel s tuhým palivem, revizi absolvujte jednou za čtyři měsíce.

Jaký výkon kotle na tuhé palivo zvolit?

Výkon kotle patří k jedněm z nejdůležitějších parametrů a při výpočtu vhodného výkonu je třeba zohlednit několik faktorů. K nim patří velikost obytné plochy, počet členů domácnosti, nároky na vytápění jednotlivých místností (například v komoře nebudete topit vůbec), stav a věk nemovitosti, případně úniky tepla, izolaci stěn (resp. zateplení objektu) i lokalitu, ve které se budova nachází . Je logické, že zateplená novostavbě na jihu Slovenska bude mít jiné nároky na výkon kotle než starší rodinný dům se stejnou rozlohou nacházející se v severní části země. Pro komfortní bydlení není vhodné zvolit kotel se slabým výkonem, ale na druhé straně není dobrým řešením ani kotel s přehnaným výkonem. Pokud nevíte, po jakém výkonu kotle sáhnout, přenechejte to odborníkům, kteří vám s výběrem poradí.

Co znamená kombinovaný kotel na tuhé palivo?

Kombinovaný kotel dokáže spalovat několik druhů tuhého paliva. Spalovat tak můžete dřevo, pelety, koks a podobně. Různé kombinace závisí na konkrétním modelu kotle na tuhé palivo.

Jak funguje automatický kotel na tuhé palivo?

Automatický kotel na tuhé palivo má vlastní zásobník. Ten je dostatečně velký, což umožňuje méně časté doplňování tuhého paliva. Do kotle tak zpravidla nemusíte přikládat každý den, což vám ušetří čas i energii. Na trhu se setkáte s kotli, jejichž zásobníky vystačí i na osm dní spalování.

Co získám koupí kotle na tuhé palivo?

Kotle na tuhé palivo mají několik výhod, mezi hlavní patří pořizovací cena a nízké provozní náklady. Sáhnete-li po kombinovaném kotli, k výhodám můžeme přiřadit i možnost vytápění více druhy tuhého paliva. Kotel na tuhé palivo se stává vhodnou volbou na místech, kde nelze zavést plynový kotel. Vhodný je také tam, kde by se vám nevyplatilo dlouhodobější vytápění (např. na chalupě). Samozřejmě, kotle na tuhá paliva mají i své nevýhody, k nim patří prostor potřebný pro uskladnění paliva a následná obsluha kotle (dokládání paliva).

Jakou životnost má kotel na tuhé palivo?

Životnost kotle na tuhé palivo závisí na několika faktorech, zejména na kvalitě konstrukce, vlastnostech a funkcí kotle, ale i na tom, jak kotel udržujete. Standardně se uvádí životnost 15 let. Někteří kvalitní výrobci nabízejí ke kotlům prodlouženou záruku většinou v trvání des

Privacy Preferences
Upravte si cookies dle vlastních preferencí.